Contact
  1. ‘De kerst haal ik niet uit de situatie’

Je kunt er als medewerker in de zorg er niet omheen, werken met kerst en oud & nieuw. IC-verpleegkundige Ellen de la Vieter: ‘Natuurlijk zou ik alle decemberfeestdagen wel eens thuis met mijn eigen familie willen vieren. Maar echt, je krijgt er veel voor terug als je werkt. De sfeer op de afdeling is speciaal tijdens de feestdagen.’

IC-verpleegkundige Ellen de la Vieter

Dit jaar draait Ellen twee late diensten op 25 en 26 december. Dus het kerstdiner thuis gaat aan haar voorbij. ‘Maar wij proberen het als collega’s altijd  gezellig te maken samen. Wij spreken af wie wat meeneemt voor een kerstontbijt of -diner, zodat je toch een beetje kerstgevoel hebt.’ 

Wrang

Proberen “gewone” afdelingen patiënten zoveel mogelijk naar huis te laten gaan met kerst, de IC kijkt of iemand juist naar een gewone afdeling kan of misschien naar de MC-afdeling. Ellen: ‘De patiënten die op onze afdeling liggen zijn dus heel erg ziek. En ja, hoe wrang het ook is, er overlijden patiënten met kerst. Zeker als het plotseling is, heeft dat veel impact. Je ziet dan families in prachtige feestkleding rond een bed staan.  Als je dan moet vertellen dat het waarschijnlijk niet goed afloopt, vind ik dat met kerst extra lastig. Het is altijd verdrietig als iemand sterft, maar sterven op een kerstdag klopt gewoon niet. Wanneer iemand op onze afdeling overlijdt, wil je het zo zacht mogelijk maken. Maar ik kan nooit veranderen dat het kerst is. De kerst haal ik niet uit de situatie. Soms put een familie er hoop uit dat ze samen aan het bed stonden van opa, met wie ze deze feestdag altijd vierden. Maar kerst blijft dan de rest van hun leven de dag dat vader stierf, of de dag dat je man stierf.’

Reanimatie

Als het druk is en er zijn veel acute situaties, vergeet Ellen wel eens dat het kerst is. ‘Je gaat dan zo op in je werk. Ik realiseer het mij dan weer als ik familie op de afdeling zie op hakjes en in feestelijke kerstoutfits. Ik heb één keer meegemaakt dat ik werd opgeroepen voor een reanimatie iets voor twaalf uur op 31 december. Opeens was  het twee uur in de ochtend en een nieuw jaar. Dat vergeet ik nooit meer.’

Rollercoaster

Je wilt omdat het kerst is, het liefst een ontspannen sfeer creëren op de afdeling. Ellen: ‘Maar dat lukt gewoon niet op een IC. Familie die hier de afdeling oploopt, belandt meestal in een rollercoaster. Het ene moment is er contact met de patiënt, een paar uur later gaat het opeens slechter. Als het kan, proberen wij iemand op een stoel te zetten als de familie er is. Even een andere setting. Of je neemt de tijd om  het haar te wassen. Het zijn hele kleine dingen die je kunt doen op zo’n dag. Maar de gespannen lading blijft. Dat kunnen wij helaas niet wegnemen.’

 

Gerelateerd nieuws