ISALA

Open dag: 'Patiënten hebben eiwitten harder nodig dan gezonde mensen'

​De kans op ondervoeding tijdens een opname in een Nederlands ziekenhuis is significant. Hoe dat mogelijk is? Daar kun je tijdens de open dag van alles over te weten komen. In deze rubriek alvast een voorproefje met Hetty Scholtens van de afdeling Diëtetiek van Isala.

Wie ben je?
‘Hetty Scholtens, leidinggevende van de afdeling Diëtetiek in Isala.’
 
Een paar daagjes minder eten tijdens je opname, dat kan toch niet zoveel kwaad?
‘Dat is wat veel mensen denken inderdaad. Of ze vinden het een mooie manier om gelijk even een paar kilootjes kwijt te raken. Wat daarbij vaak wordt vergeten is dat van elke kilogram die je afvalt, 500 gram uit spierafname bestaat. Als patiënten dan ook nog eens nauwelijks bewegen, blijft er van je spieren al snel weinig over.’

‘Veel mensen beseffen niet dat patiënten eiwitten ook nog eens veel harder nodig hebben dan gezonde mensen. Daarbij is de zin in eten meestal een stuk minder, waardoor achteruitgang vaak dubbel zo hard gaat. Verrijkte voeding is daarom erg belangrijk om de opname goed door te komen. Je wilt natuurlijk zo snel mogelijk weer dat ziekenhuis uit. Nou, ondervoede patiënten liggen gemiddeld 1,4 dag langer in het ziekenhuis.’

Klinkt heftig. Hoe kun je dit voorkomen?
‘Door hier meer over te vertellen, bijvoorbeeld tijdens de open dag, en zo meer bewustwording te creëren. Daarnaast is onze afdeling er natuurlijk niet voor niets. Met in totaal 18 diëtisten houden we ons onder meer bezig met juiste voeding voor patiënten. De insteek van onze afdeling is tweeledig. Enerzijds worden wij ingeschakeld wanneer tijdens de opname van een patiënt een groot risico op ondervoeding wordt geconstateerd. Anderzijds komen wij langs bij patiënten met specifieke aandoeningen, bijvoorbeeld een nierfunctiestoornis of slikproblemen. Ons doel: De patiënt ondanks alle beperkingen volwaardige voeding bieden.’

Maar hoe doe je dat als je als patiënt bijna nergens trek in hebt?
‘Lastig inderdaad, maar het goede nieuws is dat er tegenwoordig heerlijke, eiwitrijke snacks bestaan, die al een wereld van verschil kunnen uitmaken. Bezoekers kunnen deze tijdens de open dag komen proeven bij zorgcateraar Huuskes. Wij staan met onze kraam in dezelfde ruimte om bezoekers zoveel mogelijk voorlichting te geven over het belang van goede voeding tijdens de opname.’

Er zijn nog gratis tickets te verkrijgen voor de open dag.